Beypazarı

Anasayfa Beypazarı

Beypazarı


Beypazarı Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Beypazarı, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir, Ankara'nın 100 Km kuzeybatısında, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır.

Beypazarı, Ankara’ya 100 kilometre, İstanbul'a 320 kilometre uzaklıktadır. Beypazarı’na arabayla gitmek isteyenler, Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan Sincan-Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Ayaş-Beypazarı yoluna çıkarak Beypazarı’na ulaşabilirler. Eğer otobüs kullanmak isterseniz öncelikle Ankara’ya ulaşmanız gerekiyor. Ankara´da bulunan otobüs terminalinden Beypazarı’na otobüs ve minibüsler hareket etmekte.


Beypazarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihte Osmanlı Devleti'nin tımarlı sipahi merkezlerinden birisi olan kent, bu yöredeki ticari ve ekonomik hayatın da yoğunluğu ile beraber Bey-Pazarı adını almıştır. Tarih boyunca farklı birçok hâkimiyet altında kalarak çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Beypazarı, topraklarında farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır. Beypazarı topraklarında, sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu bilinmektedir. Selçuklular döneminde ise, İstanbul - Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Günümüzde ise bir çok kültürü ve tarihi barındıran turistik bir kent olmasının yanında Türkiye'nin yüzde 60 havuç ihtiyacını karşılamaktadır.


Beypazarı Gezilebilecek Yerler

Beypazarı tarihi evleri ve Osmanlı döneminin nostaljisini barındıran mimari yapısıyla geçmişe açılan bir kapı gibi. Beypazarı tarihi ve kültür müzesi, Halk evi, Suluhan Kervansarayı, Cahide Gürsoy müze evi, Abbasların Konağı, Beypazarı Kent tarihi müzesi gibi buranın kültürünü ve tarihini yakından tanımanıza imkân sağlayacak bir çok müze ve konak var. Hıdırlık Tepesi’ne çıktığınızda şehrin tüm doğal ve mimari güzelliklerini görebileceğiniz bir manzara sizleri bekliyor. Bununla beraber buranın simgelerinden biri olan gümüş işçiliği ile yapılmış birbirinden güzel el işi takıları bir çok mağazada bulabilir, ya da İmaret Meydanı'nda size bu konuda destek olacak güler yüzlü zanaatkârlarla beraber hediyelik eşyaları kendiniz yapabilir ve sonrasında satın alabilirsiniz.


Beypazarında Alışveriş

Beypazarı Çarşısı’nda Telkari işletmeciliğinden bakırcılığa, kalaycılıktan dokumacılığa her türlü zanaat alanından bir şeyler bulabilmek mümkün. Özellikle Beypazarı´nın önemli simgelerinden birisi olan telkari gümüş işlemeciliğinin birbirinden güzel el işi takılarını Gümüşçüler Çarşısı’nın yanı sıra şehir merkezinde de bir çok gümüş mağazasında bulmak mümkün. Ayrıca çarşamba, cuma ve cumartesi günleri kurulan semt pazarında reçel, bazlama ekmeği, tarhana, havuç ve ürünleri, yörede yetişen taze veya kurutulmuş otlar, cevizli sucuk ya da tekstil ürünlerinin satıldığı tezgâhlardan çok çeşitli ev yapımı yöresel ürün bulabilirsiniz.